Czy opłaci się zostać rolnikiem?


Od paru lat wzrasta powodzenie zawodu rolnika wśród osób nie posiadających takiej tradycji w rodzinie, często pochodzących z dużych miejscowości. Może to świadczyć nie tyle o relatywnej atrakcyjności tego zawodu, co o ogromnych możliwościach rozwojowych jak też perspektywach na przyszłość.

rolnictwo
Ważne jest też powołanie. Tak jak dla poniektórych z nieoczywistych powodów atrakcyjnym zawodem jest ksiądz bądź pielęgniarz, tak samo dla wielu ludzi największym marzeniem będzie właśnie uprawa ziemi. Szkoły średnie edukujące w zawodzie rolnika to zasadnicze szkoły zawodowe, technika i szkoły policealne. Z czysto pragmatycznych przyczyn warto jednakże osiągnąć wyższe wykształcenie w tym kierunku. Im większy zawodowy stopień naukowy tym większe dotacje możemy otrzymać. Nie bez znaczenia jest też naturalnie wiedza i umiejętności, jakie możemy uzyskać. Opcją dla kierunku rolnika jest ogrodnicze wykształcenie.
Istotne są predyspozycje, jakie muszą cechować przyszłego rolnika. Z pewnością będzie to zdolność zorganizowania sobie pracy, zapał do uczenia się, predyspozycja do pracy fizycznej na świeżym powietrzu i dobry stan zdrowia. O ile prowadzenie gospodarstwa wymaga obsługi ciągnika, pojazdu bądź kombajnu nieodzowne będzie odbycie kursów i zdanie odpowiednich egzaminów. Ciekawą alternatywą dla klasycznego gospodarstwa jest rolnictwo ekologiczne.

Wymaga wielu poświęceń, jednakże może być atrakcyjnym rozwiązaniem zarówno dla osób, jakie ideologicznie popierają tego typu wyjścia, jak i dla tych, jacy dostrzegają w nim szanse na podwyższenie dochodów bez inwestycji w nabycie chemicznych środków.