Jaki rodzaj żwirku będzie dobry dla naszego kota? Jakie są rodzaje i czym się od siebie różnią?

To fakt, iż odkąd wynaleziono higieniczne żwirki dla kotów, to sporo uległo zmianie w zakresie higieny naszych pupilów. Żwirki są niezbędne w codziennej toalecie kota, powodują, iż ani zwierzak, ani jego opiekun nie ma problemów w tej kwestii. Są różnorodne typy żwirków, w zależności od opiekuna wykorzystywany jest silikonowy, drewniany lub bentonitowy. Czy wiesz, do czego służą różne te rodzaje i jaki opłaca się wybrać?

rudy kot

Autor: Juha Pätilä
Źródło: http://www.flickr.com
Jako pierwszy warto omówić żwirek bentonitowy. Bentonit jest substancją naturalną, której najbardziej istotną zaletą jest bardzo duża zdolność do gromadzenia wody. Jednocześnie, co ważne wchłania również zapachy. Zasada działania tego rodzaju żwirku jest dosyć prosta, ponieważ wiąże on koci mocz tworząc łatwe do wyrzucenia bryłki.

Tutaj odnajdziesz fascynujące informacje na prezentowany wątek, więc jeżeli to zagadnienie jest dla Ciebie fascynujące, to kliknij odsyłacz do witryny (https://alpaki.pl/alpakoterapia/).

Przez to sprzątanie kuwety jest niesamowicie szybkie.

Usuwać trzeba tylko pozlepiane bryłki, reszta żwirku jest w kuwecie. Natomiast “grubsze” odchody zasypane przez kota nie wydzielają żadnego zapachu, gdyż żwirek niweluje brzydkie zapachy. Innym typem jest żwirek drewniany. Te żwirki mogą mieć formę mniejszych lub grubszych trocin lub też drewnianych granulek. Istotną zaletą żwirku drewnianego jest możliwość usuwania od razu do toalety bez obawy, że rury się zatkają. Docenią go z pewnością właściciele zwierząt, którzy mają kuwetę w łazience, obok toalety. Żwirki tego typu jednocześnie mają naturalny, żywiczny zapach, świetnie pochłaniają zapachy, więc nie musimy znosić nieprzyjemnych doznań zapachowych.

Ostatni typ żwirku wart polecenia to żwirek silikonowy. Ten żwirek produkowany jest z krzemionki. Wygląda, a także działa całkowicie inaczej niż wspomniane powyżej odmiany. Takie żwirki składają się z drobnych, lecz twardych bryłek, które nie tworzą zbitej całości, ani nie rozpadają się. Miast tego, za sprawą porowatej faktury pochłaniają mocz do środka. Przez co na co dzień z kuwety trzeba jedynie wyrzucać kał, gdyż mocz zostaje wchłonięty przez granulat i nie jego zapach nie est wyczuwalny. Raz na jakiś czas, na miesiąc, albo i częściej wyrzucamy całą zawartość kuwety na czystą.

Nasz wpis wydał Ci się intrygujący? Masz chęć na więcej posty? Zatem nie zwlekaj i klikaj odstraszacze ultradźwiękowe w podany link.

Oznaką, iż musimy to zrobić jest przemiana barwy granulatu z koloru przezroczystego na żółtawy.