Kilka informacji dla osób chcących trzymać psa lub kota w bloku.

Od wieków ludzie często trzymają w domach jakieś zwierzęta. Przed laty miały one bardzo ważne zadania, psy wykorzystywano do polowań oraz pilnowania domów, a podstawową rolą kotów było łapanie myszy i innych gryzoni, które powodowały dużo zniszczeń pożywienia. Obecnie oba te czworonogi cały czas są naszymi wiernymi towarzyszami, choć współcześnie ich rola znacznie się zmienia – są po prostu kolejnymi z domowników, a są też nawet sytuacje, gdy zwierzak zastępuje komuś dziecko.

Pies

Autor: Eselsmann™
Źródło: http://www.flickr.com
Zmieniły się także miejsca, w których zwierzęta mieszkają, dzisiaj coraz częściej spotyka się je w wielopiętrowych blokach, w jakich mają nieco inne warunki od tych, jakie występują w jednorodzinnych domkach. Wiele osób twierdzi, że trzymając w tego typu miejscu psa (sprawdź ofertę na transportery dla psów) albo kota krzywdzi się zwierzę, lecz jest zupełnie inaczej. Jeżeli pupil jest otoczony troską, to będzie miał znacznie lepiej nawet mimo ograniczeń przestrzeni, niż zwierzak mogący sobie biegać bez ograniczeń, ale jednocześnie bity i głodzony. Jeżeli zadba się o kilka rzeczy, to z pewnością nasz pupil będzie w pełni zadowolony z sytuacji.

W przypadku mieszkań wyżej położonych bardzo ważna jest sprawa bezpieczeństwa, zwłaszcza dotyczy to kotów. Z tego też powodu koniecznie trzeba na okna i balkony założyć ochronne siatki, zabezpieczające zwierzę przed wypadnięciem. Poza tym dla kota niezbędna jest kuweta, w której będzie mógł on załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne, przyda się także drapak służący do ostrzenia pazurów – różne modele psich obroży.

Jeśli zapewni się to wszystko, to tak naprawdę kot nie będzie musiał opuszczać domu, bez obaw można go też będzie na kilka dni pozostawić bez opieki. Całkowicie odmiennie sprawa wygląda z psem, potrzebuje on wyjść na spacer parę razy dziennie, więc decydując się na takie zwierzę należy o tym pamiętać.

W przypadku psów do kupienia jest jeszcze mniej, w sumie powinna wystarczyć obroża dla psa, kaganiec oraz smycz, przyda się też jakieś wygodne legowisko. No i oczywiście sporo czasu na zabawę i pielęgnację naszego zwierzaka, dzięki czemu nie będzie mu przeszkadzać to, że musi żyć w niewielkim mieszkaniu.