Spuszczele – w jaki sposób ochronić drewno przed tymi owadami oraz jak sobie poradzić, kiedy spuszczele już zainfekowały budynek

Spuszczele to jeden ze szkodników drewna, który może zagnieździć się tak samo w pojedynczych wyrobach z drewna, jak też w całych budynkach, a wówczas zwalczanie spuszczela jest już dużo trudniejsze. Czym cechuje się ten owad oraz co zrobić, kiedy zaobserwujemy jego obecność? Rozpocznijmy od tego, iż spuszczele to jedne z najgroźniejszych szkodników, które zaliczają się do chrząszczy należących do rodziny kózkowatych. Atakują wyłącznie martwe drewno, a zatem takie, które było wycięte. Może to być zarówno drewno z kraju, jak i zagraniczne gatunki, np. modrzewie.

spuszczel

Autor: born1945
Źródło: http://www.flickr.com
Zwłaszcza zagrożone są drewna trzymane na nasłonecznionych terenach. W tym miejscu spuszczele rozwijają się szybko. Nie tylko powodują niszczenie drewna, ale również sprawiają, iż jest bardziej podatne na spalenie, ponieważ je wygryzają. W jaki sposób można pozbyć się niniejszego szkodnika? Dobrze jest wynająć firmę, która świadczy usługi ddd, aby mieć zapewnienie, że faktycznie pozbędziemy się owadów – zobacz w czym możemy Ci pomóc. Samodzielne działania mogą nie dać spodziewanych efektów, gdyż niestety spuszczele są trudne do likwidacji.

Są odporne na czynniki mechaniczne oraz preparaty chemiczne. Jakie działania w takim razie wykorzystują specjalistyczne firmy? Przeważnie nagrzewają drewno do temp. ok. 50 stopni, co nie wywołuje ani wysychania, ani zniekształcania drewna, ale za to efektywnie eliminuje nie tylko jaja oraz larwy, ale także dorosłe osobniki spuszczeli. Można także poddać drewno działaniu niskich temperatur, ale takie zabiegi potrzebują o wiele więcej czasu. Aby nie niepokoić się problemem, jakim jest zwalczanie spuszczela, najkorzystniej jest stosować środki zapobiegawcze, a zatem wybrać drewno, w jakim nie może się zagnieździć; http://ratmar.com/nasza-oferta/zwalczanie-szkodnikow-drewna-wyrobionego.

Możemy również przeprowadzić głębokie nasycanie drzewa właściwymi preparatami chemicznymi, lecz nie jest to możliwe do realizacji w przypadku między innymi stojących budowli. Sprawdzi się tutaj tylko regularna kontrola i pilnowanie, aby do wszelakich prac remontowych nie wykorzystywać starego drewna z innych budynków, jeżeli nie zostało uprzednio poddane dezynfekcji, gdyż sami możemy doprowadzić do niemiłych konsekwencji.