W jaki sposób nie rozpuścić ukochanego zwierzaka?

Twierdzisz, że twoje dziecko miało zawsze dziwne zainteresowania? Już w wieku kilku lat zaczęły je interesować poradniki o roślinach i kwiatach, porady i możliwości stworzenia pięknego i niepowtarzalnego ogrodu. Myślisz, że to zajęcie dla starszych? Nieprawda. Dzieci mogą mieć szerokie horyzonty i choćby trwało to jedynie przez krótki czas warto pozwolić im na takie próbowanie. Ale – uwaga – pamiętajmy, że odpowiednie jest próbowanie z głową.

Dziecko z pluszakiem

Autor: Miles Bannan
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli dziecko jest zafascynowane pieskami nie kupuj mu od razu czworonoga, zafunduj mu na początek poradnik o psach, o ich hodowli, opiece, o ich możliwościach, o rasach, niech twoje dziecko pozna psie nawyki, niech zobaczy, że taki pies to radość, ale również obowiązek.

Po zapoznaniu się z treścią takiejksiążki zweryfikuj jego wiadomości, jeśli będzie opowiadał ci o psach (porównaj legowiska dla dużych psów na legovisko.pl), jakby był wieloletnim znawcą możesz zakupić mu czworonoga. To bowiem najlepszy sposób, na przygotowanie dziecka do poważnej roli. Niestety, często jest tak, że rodzice kupują dzieciom w ramach podarunku jakiegoś stworka, albo proszeni przez głównego zainteresowanego ulegają w końcu jego namowom.

A później… Nie ma osoby, która zajmowałaby się psem, dziecko zaniedbuje swoje obowiązki, w konsekwencji takie biedne zwierzątka często lądują w schroniskach. Pamiętajmy, że ta sprawa nie tyczy się tylko psów. Jeśli dziecko pokocha ptaki, kupmy mu taki poradnik o ptakach, niech poczyta o hodowli, odżywianiu i opiece, przygotujmy dla niego pole do popisu. To podobnie, jak wspomniane na początku rośliny i kwiaty, można bagatelizować, że dziecko się nimi nie zajmuje, ale często zaczyna się od takich rzeczy, a w następnej kolejności te zachowania przechodzą nie tylko na zwierzęta, ale i na najbliższych ludzi (zobacz jak najlepiej zająć się ukochanym pupilem: książki (purana) o hodowli psów).

Warto mieć mądre i odpowiedzialne dziecko. Nie dość, że sam na tym skorzysta najwięcej to zyskają też inni ludzie, z którymi będzie miał styczność, zyska jego rodzina, którą założy, co więcej, taka osoba jest bardziej szanowana i bardziej lubiana. W przeciwnym razie nasza pociecha może pozostać takim egoistycznym, nieodpowiedzialnym dzieciakiem w dorosłym życiu, a wtedy na ciężko będzie nam zmienić cokolwiek.

Zobacz jak właściwie pielęgnować rośliny i kwiaty w domu i w ogrodzie: książki o uprawie roślin i kwiatów