W jaki sposób nie rozpuścić ukochanego zwierzaka?

Twierdzisz, że twoje dziecko miało zawsze dziwne zainteresowania? Już w wieku kilku lat zaczęły je interesować poradniki o roślinach i kwiatach, porady i możliwości stworzenia pięknego i niepowtarzalnego ogrodu. Myślisz, że to zajęcie dla starszych? Nieprawda. Dzieci mogą mieć szerokie horyzonty i choćby trwało to jedynie przez krótki czas warto pozwolić im na takie próbowanie. Ale – uwaga – pamiętajmy, że odpowiednie jest próbowanie z głową.

Dziecko z pluszakiem

Autor: Miles Bannan
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli dziecko jest zafascynowane pieskami nie kupuj mu od razu czworonoga, zafunduj mu na początek poradnik o psach, o ich hodowli, opiece, o ich możliwościach, o rasach, niech twoje dziecko pozna psie nawyki, niech zobaczy, że taki pies to radość, ale również obowiązek.

Po zapoznaniu się z treścią takiejksiążki zweryfikuj jego wiadomości, jeśli będzie opowiadał ci o psach, jakby był wieloletnim znawcą możesz zakupić mu czworonoga. To bowiem najlepszy sposób, na przygotowanie dziecka do poważnej roli. Niestety, często jest tak, że rodzice kupują dzieciom w ramach podarunku jakiegoś stworka, albo proszeni przez głównego zainteresowanego ulegają w końcu jego namowom.

A później… Nie ma osoby, która zajmowałaby się psem, dziecko zaniedbuje swoje obowiązki, w konsekwencji takie biedne zwierzątka często lądują w schroniskach. Pamiętajmy, że ta sprawa nie tyczy się tylko psów. Jeśli dziecko pokocha ptaki, kupmy mu taki poradnik o ptakach, niech poczyta o hodowli, odżywianiu i opiece, przygotujmy dla niego pole do popisu. To podobnie, jak wspomniane na początku rośliny i kwiaty, można bagatelizować, że dziecko się nimi nie zajmuje, ale często zaczyna się od takich rzeczy, a w następnej kolejności te zachowania przechodzą nie tylko na zwierzęta, ale i na najbliższych ludzi (zobacz jak najlepiej zająć się ukochanym pupilem: książki (purana) o hodowli psów).

Warto mieć mądre i odpowiedzialne dziecko. Nie dość, że sam na tym skorzysta najwięcej to zyskają też inni ludzie, z którymi będzie miał styczność, zyska jego rodzina, którą założy, co więcej, taka osoba jest bardziej szanowana i bardziej lubiana. W przeciwnym razie nasza pociecha może pozostać takim egoistycznym, nieodpowiedzialnym dzieciakiem w dorosłym życiu, a wtedy na ciężko będzie nam zmienić cokolwiek.

Zobacz jak właściwie pielęgnować rośliny i kwiaty w domu i w ogrodzie: książki o uprawie roślin i kwiatów