Wspaniałe, mieniące się kolorami rybki w naszym akwarium

Przepiękne, mieniące się kolorami rybki pływające wśród skał i koralów – kto z nas nie będzie marzył, żeby mieć takie akwarium w domu. Hodowla rybek akwariowych jest niezwykle popularna w naszych czasach, w wielu domach znaleźć można większe lub mniejsze akwarium. W sklepach zoologicznych do kupienia jest również dużo różnych gatunków, przeznaczonych zarówno dla zupełnych amatorów rozpoczynających dopiero przygodę, jak i dla zaawansowanych hodowców. Przy wielu gatunkach nawet mało doświadczona osoba da sobie radę na tyle, że rybki spokojnie mogą dożyć swojej starości.

akwarium

Źródło: flickr.com
Jednak w niejednym przypadku będzie już wymagana większa wiedza i doświadczenie, a na najwyższym stopniu zaawansowania jest akwarystyka morska (produkty znanych marek: nasze propozycje), kosztowna, lecz dająca niesamowite efekty. Do tego, żeby zaprojektować i później odpowiednio utrzymywać morskie akwarium potrzeba dużo więcej sprzętu i pracy, niż przy typowych akwariach. Całkowicie odmienny będzie skład wody i jej parametry czyli temperatura lub zasolenie, i utrzymanie odpowiedniego stanu akwarium może stanowić dla niedoświadczonego akwarysty spore wyzwanie.

Biorąc się za projektowanie morskiego akwarium należy rozpocząć od wyboru zbiornika. Zaleca się, żeby jego pojemność nie była mniejsza niż 100 litrów, ale kiedy będzie jest możliwe, to pojemniejsze może być znacznie lepsze. Ogromną rolę odgrywa światło, powinny być zainstalowane co najmniej dwa jego rodzaje, to znaczy aktynistyczne oraz dzienne. Barwa światła powinna być odpowiednio dobrana do rodzaju korali, które zamierza się hodować. W związku z tym że akwarium morskie powinno być odwzorowaniem naturalnej rafy koralowej, to wszystkie najważniejsze parametry chemiczne, biologiczne i fizyczne utrzymywane być muszą w określonych zakresach. Stąd też koniecznie trzeba się zaopatrzyć w falownik, odpieniacz białek, grzałkę, i wydajną pompę, niezbędny jest także zapas soli, dzięki której otrzyma się odpowiedni skład wody.

Jeżeli zaciekawił Cię opublikowany w tym serwisie artykuł, śmiało sprawdź jeszcze towarzyszące informacje – one także są warte zainteresowania.

Po zakupieniu sprzętu można się zabrać za projektowanie akwarium, w pierwszej kolejności trzeba zalać skalną konstrukcję przygotowaną wodą, a dopiero po pewnym czasie będzie można wpuścić rybki i inne zwierzęta. Nim zaczniemy hodować ryby należy także pamiętać o tym by pokarmy dla rybek (sprawdź ofertę) były wysokiej jakości